Markalaşma

Markalaşma Nedir? Markalaşma’da Etkili 5 Faktör

markalaşma nedir

Günümüzde pek çok başarılı marka bulunuyor. Peki bu markalar ne tür stratejiler kullanıyorda markalaşıyor? Her birinin cevabı mevcut. Peki, markalaşma nedir? bu sürecin bir işletmeye faydalarını ele aldığımız yazımızda mümkün olduğunca yalın cevaplar vermeye odaklanacağız. Markalaşma; tüketicilerin algı yaratmasıdır. Bir tüketici bir markayı kendine ait düşünceleri üzerinde benimsediğinde ve yarattığı algılara dahil ettiğinde o marka, tüketici gözünde itibarını güçlendirmiş olur. Bu durum markanın markalaşmasına ciddi katkı sağlamaktadır.

Markalaşma Nedir: Tüketicilerin verdiği roller veya markanın tüketicilerin dayatmasını istediği roller olarakta tanımlanabilir. Bir markayı sürekli tercih ediyorsanız kendi kişiselinizde bir dayanağınız vardır. Bu sebeple sürekli olarak aynı markayı tercih ediyorsunuzdur. Bu durum da markanın markalaşmasına katkı sağlıyorsunuz demektir. Pek çok insan markaları büyük işletmelerle tanımlasa da ufak girişimler dahi markalaşma tekniklerini kullanmakta ve sonuçlarını almaktadır. Yalın anlatımla, farklılaşan bir fikri veya ürünü pazarlama araçları ile hedeflenen müşteri kitlesinin zihnine yerleştirilip algı yaratılmasıdır.

Basit bir örnek ile yola çıkalım. El işçiliği takı yapan bir insan takılarını yaparken hikayeleştirerek bir anlatımda bulunuyor ve yaptığı takılara kendi etiketini koyuyorsa, o an kendini markalaşma sürecine katkı sağlamış oluyor. Çünkü yeni deneyimleyen insanlar ilgi duyduklarında etikete bakacak veya hikayesini dinleyecek böylece zihninde bir düşünceye sahip olacaktır. Bu düşünce de karşı tarafın markalaşmasına katkı sağlayacaktır. İşi biraz daha süsleyip kendi çizgisini yansıtan kutuda teslim ediyor ve satın alan kişiye benzersiz bir deneyim sunuyorsa doğrudan markalaşma sürecine yatırım yapıyordur. Markalaşmak için dünya devi olmaya gerek yok. Sadece yaptığınız işi benzersiz kılın ve insanların algısal olarak ne düşünmesini istiyorsanız bunun üzerine stratejiler belirleyin. Bu sizin markalaşma sürecinize hızlı bir etki oluşturacaktır.

Markalaşma Teknikleri nelerdir?

markalaşma teknikleri

Temel nedenleri ve olmazsa olmazları açıklamak gerekirse, logonuz, sloganınız ve kimliğiniz olmalıdır. Kurumsal bir işletmeyseniz kurumsal kimliğiniz olmalı ve bu kimliğin üzerinde kartvizitiniz, ambalaj tasarımlarınız hatta marka hikayeniz dahi yer almalıdır. Markalaşma sürecinde bunlar ana nedenlerdir. Bununla birlikte sürece benzersizlik katmak adına maskot, jingle veya algıda yaratmak istediğiniz davranışları da dahil edebilirsiniz. Markalaşma sürecine harcanan para, çaba ve zaman doğru planlanıp uygulandığında fazlasıyla verim sağlar.

Markalaşmış bir işletmeyi hatırlamak kolaydır. İsmi neydi gibi sormak yerine bilinirliğini güçlendirdiği takdirde doğrudan zihinde belirir. Genelde akılda kalıcılığı elde etmenin güçlü nedeni, insanların belirtilen markayla iletişim kurmalarıdır. Bu memnuniyet veya bıraktığı pozitif iz olarak tanımlanabilir. Böyle bir süreç yaşandığında, tekrar tekrar satın alma veya marka ile etkileşimde olma eğilimi baskın olur. Güçlü bir imaja sahip olan marka ürününü veya hizmetini hangi fiyattan satarsa satsın, müşteri zihninde kabul edilmiş ise satmaya devam edecektir. Çünkü tüketicinin zihninde artık belirli bir konuma ulaşmış ve güvenilirliğini kanıtlamıştır.

Ne kadar yatırım yapsanız dahi, markalaşma sürecinde yol kat ettiğiniz anda her pazarlama bütçesini harcadığınızda fazlasıyla yüksek oranda dönüşlere sahip olursunuz. Bu markalaşmanın altın dokunuşudur. Hatta öyle ki pazarlama maliyetlerinizi düşürdüğünüzde bile bu dönüşlerin yüksek oranlarını korumaya devam edebilirsiniz. Çünkü markalaşma tüketici zihninde bir temel yaratmaktır. Bu temel tüketicinin gözünde kabul edilebilirliğinize aittir.

Etkili 5 Faktör

markalaşma faktörleri
Ürünü veya Hizmeti Benzersiz Gösterin.

Ürün veya hizmet artık ne satıyorsanız onu benzersiz kıldığınızda insanların zihnine etki edersiniz. Düşünsel bir varlık olduğumuz için bir şeyi değerlendirirken kafamızda canlandırırız. Bu canlandırma da ya kendimizle özdeştiririz ya da satın almak için bir neden ararız. Ama günün sonunda pozitif bir deneyim yaşadığımızda o bizim için benzersiz olur. İşte bu benzersizliği sunabilecek nedenleriniz olsun.


markalaşma hikaye anlatıcısı
Hikayeci Anlatıma Sahip Olun.

Günümüzde en popüler tekniklerden biri haline gelmiştir. Artık markaların anlatacak hikayeleri var. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi etkileyici gösterecek ve karşı tarafın zihninde şaşırtıcı etki yaratacak hikayeleriniz olsun. Günümüz bazı markalar, marka hikayesine sahip olduğu gibi, ürünün ne anlatmak istediğine veya hizmetin ne vermek istediğine dair hikayeci bir anlatıma sahipler. Hikaye satar. Evet artık popüler kültürün zirvelere doğru uzandığı bu zaman diliminde hikayeye sahip olduğunuzda, benzersizliğinizi ileri seviyeye taşıyorsunuz. Markalaşma sürecinde sizi farklı kılan hikayeniz, insanlara vermek istediğiniz izlenimde güçlü bir etki yaratır.

markalaşma müşteri memnuniyeti
Daima Memnuniyet Satın.

Her ne kadar ürün veya hizmetlerinizi satmak önceliğiniz olsa da, ön planda tutacağınız şey memnuniyet satmak olsun. Tüketiciyi ne kadar memnun ederseniz, tüketicinin zihninde o kadar pozitif bilinirliğe sahip olursunuz. Bu durumda tüketiciyi sadık müşteri haline getirir ve markalaşma sürecinizi çok daha hızlı ileri seviyeye taşırsınız. Sorunlar yaşandığında bile müşteri deneyiminizi iyileştirecek çözüm önerileriniz olsun. Çözüm odaklı yaklaşımınız veya bir müşterinin sorununu hızlı aksiyon alarak çözmeniz, müşterinizin gözünde onunla konsantre bir şekilde ilgilendiğiniz izlenimi verir. Ne kadar çok memnuniyet satarsanız, o kadar çok memnuniyet satın almak isteyen insanlara ulaşırsınız.

markalaşma müşteri deneyimi
Davranışlarınızı Çizginiz ile Geliştirin.

Markalaşmanın ilk yapı taşlarından biri de kendinize ait bir çizgiye sahip olmanızdır. Nasıl davranmanız gerektiğinden tutun, markanızın iletişim diline kadar pek çok nedeni gözden geçirin. Reklam filmleriniz olacaksa ne tür bir iletişim dili kullanacak? Havalı mı? veya samimi mi? İletişim dilinizi belirlediğiniz an tüketicinin algısında çizginizi de yansıtmış olacaksınız. Tüketici de yansıtmış olduğunuz çizgiye göre sizinle iletişim kuracak veya deneyimleyecektir. Müşteri ile birebir ilişkilerde nasıl bir davranış biçimine sahip olacaksınız? bu soruyu yanıtlayın. Çünkü markalaşmanın esasında iletişim güçlü bir faktördür. Çizginizi belirleyecek olan bu nedeni her ne kadar sağlıklı çözümlerseniz, markalaşma sürecinde de o kadar yol kat edersiniz.

markalaşma teknikleri farklı olmak
Materyalleriniz ile Ruha Dokunun.

Bir ürün sattığınız varsayalım ve tam bu noktada insanlar neyden hoşlanır? Kendisini özel hissetmekten. Tüketiciye kendisini özel hissettirdiğinizde ruhuna dokunmuş olursunuz. Özel tasarım ve çizginizi yansıtan çantanız ile müşteriye ürünü teslim ederken ona isminin yazdığı bir teşekkür kartı koymanız bile ciddi etki yaratır. Düz kart koymaktan bahsetmiyorum. Kabartma laklı, altın yaldızlı vs. artık ne olursa. Bu ufak detaylar gözünüzde anlamsız görünebilir. Fakat bu ufak detaylar kalbe giden yolda bir deneyimdir. Deneyimleme sürecidir. İşletmenize ait zarfınız veya bardağınız dahi ruha dokunabilecek materyaldir. Örneğin bir müşterinize özel tasarım kaleminizi hediye ediyorsunuz veya doğum gününde hediye olarak gönderiyorsunuz? Siz olsaydınız ufak bir tebessüm etmez miydiniz? Bu ufak tebessüm, marka bilinirliğinizden tutun algıda pozitif etki yaratmak dahil satın alma iç güdüsüne kadar pek çok nedeni tetikleyecek ve müşterinizi sadık müşteri kitlesine dahil edecektir. Ruha dokunun. Markalaşmanın değerini, değerli nedenlerle ölçün.

Markalaşma nedir? sorusunu cevapladığımız gibi markalaşma sürecindeki 5 etkili faktörü de açıklamış bulunuyoruz. Kısaca markalaşma nedir? sorusunun tanımını yaptığımız gibi nedenlerini de ve süreçte neler yaşandığını da yalın bir dil ile anlatmaya çalıştık. Sorularınız olursa yorum bölümünden muhakkak sorun. Eksik gördüğünüz veya anlamadığınız noktalar olduğunda bile yanıt vereceğimizden şüpheniz olmasın. Hatta marka nedir? sorusunu detaylı yanıtlayan yazımız da mevcut. Okumak için lütfen buraya tıklayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Etiketler: Markalaşma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

POPÜLER YAZIYI OKUYUN

Hangisi Daha Avantajlı? Online Pazar Yeri Mi Yoksa Kendi E-ticaret Siteniz Mi?

Online Pazar Yeri Mi Yoksa Kendi E-ticaret Siteniz Mi

Satışların yoğun olarak gerçekleştiği bu sektörde, satış yapmanın çeşitli yolları yer alıyor. İnternet üzerinden satış gerçekleştirmek için kendi e-ticaret sitenizi kurabilir ya da online pazar yeri sitelerinden satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Herkesin merak ettiği konu; online pazaryeri mi daha avantajlı yoksa kendi e-ticaret sitemiz mi? İkisinin de birbirinden farklı avantajları olduğu gibi; dezavantajları da bulunuyor. Satışlarınızı iki platform üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirken; hangisi daha avantajlı? Gelin, birlikte inceleyip, ona göre karar verelim..

Online Pazaryerlerinin Avantajları

Online Pazar yerlerinin avantajları olduğu gibi; dezavantajları da yer alır. Hiçbir şey tam anlamı ile mükemmel değildir. Rekabetin yoğun olduğu bu dönemlerde atılacak her adımın bir zorluğu vardır. İşte online Pazar yerinin avantajları:

Online Pazaryerlerinin Önemi
Online Pazaryerlerinin Önemi

Daha Geniş Bir Kitleye Kolay Ulaşım İmkanı

İnsanların güvenini sağlamış online pazar yerlerinin kendilerine has kitleleri bulunur. Bu platform üzerinden mağaza açarak, satış işlemlerine hızlı bir şekilde başlamanın yanı sıra; doğrudan müşterilere ulaşım sağlamış olursunuz. Ürünlerinizi satabilmek için kitle yaratma derdi olmadığından dolayı, bu maliyetten de kurtulmuş olursunuz. Pazar yeri içerisinde yer alan kitlenin tamamı size ait olmadığından, hepsine hitap etmeniz de mümkün olmayacaktır. Sizin ürünlerinize ilgisi olan belli bir kesime hitap edebilirsiniz.

Maliyetlerin Düşük Olması

Kendinize özel bir e-ticaret sitesi açmanın maliyeti çok daha yüksek olacağından, online pazar yeri üzerinden mağaza açmak daha avantajlı olacaktır. Bu sayede düşük maliyet ile işinize hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Bu tür yerlerin, aylık ödemeniz gereken belli  bir mağaza ücretlerinin olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Rakiplerinizi Daha Rahat Takip Edebilirsiniz

Aynı pazar yeri üzerinde satış gerçekleştiren rakiplerinizi rahat bir şekilde gözlemleyebilir, hangi fiyat aralıkları üzerinden hangi ürünleri sattıklarını takip edebilirsiniz. Bu sayede daha etkili bir satış stratejisi gerçekleştirmiş olursunuz.

Zaman Kaybetmeden Satışlara Başlarsınız

Online pazar yeri üzerinde her şey hazır olduğu için direk işinize odaklanırsınız. Alt yapı, SEO, reklam gibi çalışmalara gerek kalmadan ekstra maliyet ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Kargo Avantajı

Satışlarınıza başlamanız ile birlikte indirimli kargo seçenekleri de beraberinde gelir. Kargo anlaşması gibi detaylarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Bu platformların birçok kargo firmaları ile anlaşmaları bulunur. Kargo anlaşmaları sayesinde gönderileri ve iade işlemlerinde avantaj sağlamış olursunuz.

Online Pazar Yerinin Olumsuz Yönleri

Online Pazaryerlerinin Avantajları Nelerdir
Online Pazaryerlerinin Avantajları Nelerdir?

Mağaza Ücretleri Ve Komisyon Oranları

Her pazar yerinde olmasa da; bu tür platformların birçoğunda aylık mağaza ücretleri bulunur. Belirtilen bu rakamı her ay ödemelisiniz. Buna ek olarak; satmış olduğunuz ürün başına belli bir komisyon oranı ödemeniz gerekecektir. %10 ile %25 arasında değişen komisyon rakamları yer alır.

Rakiplerinizin Önüne Çıkma

Bu platformlarda tek olmadığınızı, sizin gibi satış yapan rakiplerinizin olduğunu unutmamak gerek. Rakiplerinizin bir adım önüne geçmek için bazı ücretli seçenekleri kullanmanız faydalı olacaktır. Bu seçenekleri kullanan satıcılar, ilgili ürünü daha ön plana çıkarmış olurlar.

Pazar Yeri Kuralları

Her pazar yerinin kendine has kuralları vardır. Burada satış yapan her mağaza, bu kurallara uymak zorundadır. Burası size ait olmadığı için bu kurallara ayak uydurmanız gerekecek. Ürünlerinizi satın alan müşterilerin, almış oldukları ürüne onay vermeleri istenmektedir. Gerekli onay işleminin ardından satış bedeliniz onaylanacaktır.

Satılan Ürünlerin Ücreti

Kendi e-ticaret siteniz üzerinden satmış olduğunuz ürünlerin ücreti; aynı gün ya da ertesi gün hesabınıza geçer. Burada durum tamamen farklıdır. Ücretin hesabınıza geçme süresinin 7-30 iş günü olduğunu hatırlatmak isteriz.

Etiketler: Trend

Benzer yazılar

Menü