Coca Cola Başarı Hikayesi Nasıl Başladı?

Coca cola pek çok kişi tarafından severek tüketilirken coca cola başarı hikayesi de severleri için bir merak konusu haline geldi. Coca cola günümüzde soğuk içecek sektöründe dünyaın en çok tercih edilen ve en çok vurgun yapan markası olarak biliniyor. Gazlı bir içecek olan coca coca daha uzun yıllar boyunca da sektör içerisinde adını ilk sıralarda tutacak gibi görünüyor.

- Reklam -

Coca Coca Markası Nasıl Doğdu?

Düşünüldüğünün aksine Coca cola markası aslında bir içecek sektörü olarak üretilmek için başlayan bir hikayeye sahip değil. 1886 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan ve eczacı olan John Pemberton, midede oluşan hazımsızlıklar üzerinde deneysel çalışmalar yapıyordu. Bu deneyler genellikle şurup formuna sahip olurken aynı zamanda da içinde karbondioksit bulunuyordu.

Bu şurubun içine alkol karıştırmadan şuruba karamelize bir şeker tadı vermeyi amaçlayan John, 3 ayaklı pirinç bir çaydanlık içerisinde bu tadı elde etmeyi başardı. Elde ettiği şurubun ayrıntılı ve kesin formülü halen bir sır gibi saklanmaya devam ediliyor. John Pemberton’un şurubu, içenler tarafından o kadar beğenildi ki içecek sektöründe satışa sunması için yoğun istek oluşmaya başladı.

Coca Cola Eczanede Satılıyordu

John Pamberton istekler üzerine ürettiği şurubu Georgia eyaletinde bulunan Jacobs Eczanes’inde satmaya karar verdi. Bardağı 5 sentten satmaya başlanan şurup içen herkes tarafından olumlu dönüt almaya ve sevilmeye başladı. İçerisinde bulunan kafein sayesinde içenlere zevk veren bu şurup mide hazımsızlığı problemine de iyi geliyordu.

- Reklam -

Bu sayede dilden dile yayılarak tanınmaya ve daha fazla talep görmeye başlayan şurup için artık bir isim bulma vakti gelmişti. Pamberton’un muhasebeciliğini yapan Frank Robinson tarafından şuruba Coca Cola ismi verildi. Robinson’un adını kendi el yazısı ile şişelerin üzerine eklediği marka adı günümüzde de aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor.

Coca Cola 2 Bin 300 Dolara Satıldı

John Pamberton halen nedeni bilinmeyen bir şekilde Coca colanın formülünü ve satış iznini satmaya karar verdi. Atlantalı bir iş adamı olan Asa Griggs Candler tarafından 2 bin 300 dolara satın alınan marka artık gerçek anlamda markalaşmaya başladı. Coca colanın ilk gerçek başkanı olan Candler, markaya vizyon katmaya ve markayı çeşitli şekillerde tanıtmaya başladı. Tanıtma yöntemleri olarak ise;

  • Ürünün ücretsiz tadılması için kuponlar dağıtmak,
  • Markanın logosunu takvim ve saat üzerine bastırmak,
  • Markanın logosunu eşantiyon ürünler üzerinde kullanmak,
  • Reklam vermek,
  • Orijinal şişe tasarlamak gibi yollara başvuran Candler

Bu süreçte oldukça başarı elde ederek markanın tanınmasını sağladı. Artık Coca cola, piyasa değeri yüksek, talep oranı giderek artan bir marka olarak insanların hayatlarında yer edinmeye başladı.

Orijinal Bir Marka; Coca Cola Başarı Hikayesi

Markalaşan ve ünlenen her ürün gibi Coca cola için de taklit ürünler piyasaya çıkmaya başlayınca Candler bu durumu çözmek için pek çok yönteme başvurmak zorunda kaldı. Coca cola için yapılan reklamların içerisine ürünün orijinal oluşu üzerinde dikkat çekici vurgular yapılmasına ve artık bardakla değil şişe ile satışının başlanmasına karar verildi. Coca Cola başarı hikayesi tam olarak böyle ortaya çıktı.

Coca Cola başarı hikayesinin en önemli nedenlerinden biri de şişesi. Gerekli olan orijinal tasarımı için Candler bir yarışma düzenledi. Yarışmayı kazanan Indiana’da merkezi bulunan The Root Glass Company oldu. Tasarlanan şişeler karanlıkta belli olması ve kırılınca dahi tanınabilmesi gibi özelliklere sahipti. Aynı zamanda oldukça estetik bir biçme sahip olan tasarım günümüzde kullanılan Coca cola şişelerinin aynısını. 1916 yılında imalatına başlanan şişeler günümüzde de aynı formda üretilmeye ve satılmaya devam ediyor.

Şimdilerde herkesin tükettiği ve geleceğe kalıcı bir marka bırakmak isteyen Coca Cola, başarı hikayesi yazmaya devam ediyor.

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin