Pazarlamanın Geçmişten Günümüze Değişimi

Dijital teknolojideki büyüme ile birlikte bir zamanların olmazsa olmazı geleneksel medyanın yerine geçen sosyal medya, bu alanda oldukça önemli bir yere sahip olmayı başardı. Uzun yıllar boyunca değerini koruyan onlarca şeyin yok olduğunu ve yerine hep yenilerinin geldiğini görüyoruz. Özellikle pazarlama alanında ortaya çıkan bu büyük değişimler; farklı stratejileri de beraberinde getirmiş oldu. Dijital teknoloji bizlere birçok şeyi sunarken aynı zamanda rekabetin de hızla arttığını ve bunla birlikte; işletmelerin yeni tekniklere ihtiyaç duyduğunu göstermiş oluyor.

- Reklam -

Hal böyle olunca yeniliğe ayak uydurmak isteyen markalar, geleneksel pazarlamanın yanı sıra; dijital pazarlama alanında da olmaları gerektiğini bilirler. Bu iki pazarlama arasında büyük farklılıklar açık ve net bir şekilde ortadan. Ayakta kalabilmek ve markalarını koruyabilmek adına, yeniliklere uygun bir şekilde yol izlemeleri gerektiğinin farkındadırlar.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya, ürün ve hizmetlerin tanıtımına ve aynı zamanda bu ürünlerin reklamlarına büyük katkı sağlamıştır. Bununla birlikte tavsiye pazarlaması ismiyle ünlü kişilerin kullanılması sonucunda belirlenen gazete, tv, radyo gibi reklamlar; artık bu yerini, sosyal medya reklamlarına ve influencer’lara devretmiştir. Daha önceki dönemlerde markaların tercih meselesi olan ünlü isimler, dijital teknoloji ile birlikte değerini kaybetmeye başlamış olup, yerini daha çok sosyal medya üzerinde belli bir üne kavuşmuş olan kişilere bırakmıştır. Geleneksel pazarlama yönteminde tercih edilen ünlülerden daha çok sosyal ağlar üzerinde bulunan influencer’lar tercih meselesi olmuştur.

Yapılan araştırmalar sonucunda; tüketici ürünü satın almadan önce gerekli araştırmaları yapıyor ve ürün hakkında olumlu sonuçlara ulaşması durumunda alım işlemini gerçekleştiriyor. Ancak, tüketicilerin satın alma sırasında güvendiği ve tanıdığı kişilerin önerisini daha çok dikkate aldığı gözlemlenmiştir. Tüketicilerin bu düşünceleri; sosyal medya üzerinde yüksek takipçi sayısına sahip olan kişilerin ön plana çıkmasına olanak sunmuştur. Bu durum; influencer’ların parlamasına neden olduğunun bir göstergesidir.

- Reklam -

Influencer Pazarlama Sisteminin Avantajları

  • Tüketicilere son derece güven sağlar. Birçok ürünün tanıtım yapan influencer’lar, bu alanda oldukça etkilidir. Ortaya çıkan geri dönüşümler gerçek anlamda kayda değer sonuçların olduğunu bizlere gösteriyor ve bunun en büyük nedeni ise; takipçilerin o ürüne yönelmesidir.
  • Tüketicilerin markaya olan güveni artar ve ortaya gerçek bir samimiyet çıkar.
  • Etkileşimi büyük yönde arttırır.
  • Dijital platform üzerinden bulunan hedef kitleye ulaşım oldukça kolay olur.
  • Güven sağlamış olan influencer, takipçilerini ürüne yönlendirmesi ile geri dönüşüm oranı artmış olur. İlgili ürünü tavsiye etmesi ile ürüne olan ilgi bir anda artar.
  • Farkındalığın ortaya çıkmasını sağlar ve marka ile tüketici arasındaki iletişim güçlenir.
  • Influencer sayesinde, ürüne olan ilgi ve satın alma kararları büyük ölçüde artar.
  • Hızlı geri bildirim elde etmek isteyenlerin sürekli kullanması gereken bir pazarlama şeklidir.

Marka Pazarlamasının Gelişen Evrimi

Dijital pazarlama sisteminin değişmesiyle birlikte, markalar bu yeniliğe ayak uydurmak ve ürünlerin tanıtımını en faydalı bir şekilde gerçekleştirmek için eski yöntemi geride bırakmışlardır.  Bundan 5-6 yıl önce ünlü isimlerin rol aldığı birçok ürün pazarlaması olumlu olarak sonuçlanırdı. Ancak, günümüzde her şey o kadar farklı bir hale geldi ki; insanlar bile bu değişime ayak uydurmakta zorluk çekmeye başladı. Daha önceki dönemlerde insanların büyük bir bölümü; zamanının çoğunluğunu tv karşısında geçirirlerdi. Şimdilerde ise; tüm insanlar zamanının çoğunluğunu hatta neredeyse tamamını sosyal medya üzerinde geçiriyor diyebiliriz. Durum böyle olunca da, otomatik olarak; dijital pazarlamanın önemi ortaya çıkmış oluyor.

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin