StratejiPR Nedir? PR Çalışması Nasıl Yapılır?

PR Nedir? PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Hayatımızın her alanında faaliyet gösteren PR nedir? ve PR çalışması nasıl yapılır? sorusunun yanıtını vereceğiz. PR çalışmaları günden güne şekil almakla birlikte pek çok marka PR çalışmalarına ciddi yatırımlar yapmaktadır. Gelin şimdi PR kelimesinin anlam ve niteliğini açığa çıkaralım.

PR ingilizce bir cümle olup Public Relations’un kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Halkla İlişkiler demektir. Ancak günümüz Türkiyesinde halkla ilişkiler mezunlarının çoğunun mesleğini icra edemediği bir daldır. PR; iletişim kanallarının başarılı yönetimiyle halkın genel algısını yönetmektir. Genelde kurumlar için vazgeçilmez bir alandır. Aslında markanın insanlar karşısında itibarını güvence altına almak, bilinirliğini güçlendirmek sonucunda ortaya çıkan bir itibar yönetimidir.

Günümüz dünyasında tüm işletmeler ve bireyler için oldukça önemlidir. PR çalışmaları aracılığıyla toplumun dikkati kazanılarak, toplum algısında olumlu bir imaj ve ilişki sağlanır. Pek çok kanala sahiptir. Bunlardan bazıları sosyal medya içerikleri, internet sitesi kampanyaları veya geleneksel medya kanalları olarak tanımlanabilir.

PR Nedir? sorusuna verdiğimiz bu yanıtla birlikte gelin markaların pr çalışmaları ile ilgili ne yaptıklarını inceleyelim ve pr çalışması nasıl yapılır? sorusunun yanıtına göz atalım. Bir işletme sahibiyseniz veya kişisel pr çalışmaları yapmak istiyorsanız, süreci doğru tanımlamanız ve analiz etmeniz ile birlikte doğru çalışmayı yapmanız gerekir.

PR uzmanlığının tarihine inecek olursak, 1900’lü yılların başında ortaya çıkmıştır. Wall Street’in ünlü muhabiri Ivy Lee, PR’ın yaratıcısı olarak bilinmektedir. Ivy Lee, 1906 yılında halkla ilişkiler üzerine ilk İlkeler Bildirgesi’ni yayınlamıştır. Bu bildirge üzerinde, iletişimin şeffaf ve doğru yapılması gerektiğini ve PR alanının tüketiciye karşı sorumluluklarından ziyade, bizzat tüketici sorumluluğunu üstlendiğini belirtmiştir.

PR Çalışması Nasıl Yapılır?

PR Çalışması; işletme, organizasyon veya kişi için yapılan pazarlama stratejileri olarak öne çıkmaktadır. Verimli sonuçlar elde edilecek şekilde yapılan PR çalışması, kitlenizin dikkatini kazanmaya yardımcı olmak ile birlikte ürünlerinize ve hizmetlerinize olan ilgiyi doğrudan olumlu yönde etkileyecektir. Bir hizmet veya ürün ile ilgili reklamlar, e-posta pazarlaması ve sosyal medya kampanyaları gibi süreçlerin güçlü araçlar olduğu düşünülür. Ancak bahsi geçen hizmet veya ürün ile ilgili üçüncü taraflar yorumlar yapmadığı takdirde hedeflenen başarıya ulaşılması söz konusu değildir. İşte tam bu noktada PR çalışması yaptırmak doğru bir karar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yapılan araştırmaya göre üçüncü kaynaklar tarafından gelen pozitif değerlendirmeler, reklam performansından daha kalıcı etki bıraktığını göstermektedir. Öte yandan, ses getiren reklamlar ile değerlendirildiğinde daha düşük maliyetlerle PR çalışması yaptırılabildiği aşikârdır.

PR dendiği zaman sınırı olmayan bir dünya belirir zihinlerde. Çünkü kreatife döküldüğü zaman sınırı olmadığı gözlemlenmiştir. Biz yalın haliyle değerlendirelim. Aslında PR çalışması nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek için 3 süreci gösterebiliriz.

  • Haber değeri olan içeriklerin nitelikli gazeteciler, blogger ve vlogger’lar aracılığıyla olumlu algıyla paylaşılması.
  • Belirli dergi ve gazetelere röportajlar verilmesi, değer taşıyan durumların paylaşılması ve gerçek olaylardan örneklere yer verilmesi.
  • Fenomen veya Influencer tercih edilmesi. Sosyal ağlar üzerinden etkileşim yaratılması. Sosyal ağların doğru şekilde planlanması ve kullanılması.

PR Yapmak için Tüyolar Nelerdir?

Hadi biraz hikayeleştirelim konuyu. PR çalışması nasıl olmalıdır sorusuna cevap arayalım bu kez. Bir işletme sahibi olduğunuzu düşünelim. İlk adımınız hizmetiniz veya ürününüz ile ilgili PR çalışmasında amacınızı doğru şekilde tanımlamak olmalıdır. Net olun. Ne istediğinizi net bir şekilde belirlerseniz, tutunacağınız iyi bir nedeniniz olacaktır. Doğru bir PR çalışması için sonra ki adımınız, hizmetinizi veya ürününüzü doğru kitleyle buluşturmak olmalıdır. Hizmetiniz veya ürününüz ne kadar kaliteli olsa bile hedef kitlenizi doğru tanımlamazsanız, satış veya performansınız düşük olacak ve verim alamayacaksınız demektir. Bu yüzden hedef kitleniz ile uygun bir iletişim yolu seçmelisiniz. Takı satıyorsanız gidip teknoloji bültenlerine reklam çıkmanız elbet ki doğru olmayacaktır. Bu tamamiyle fiyasko olur. Veya emlakçıysanız gidip takı satan yerde reklam da çıkamazsınız. Doğru yeri seçip, doğru kanal üzerinden doğru iletişim diliyle etkileşim yaratmalısınız. Hedef kitlenizi iyi tanımladıktan sonra doğru araçları kullanmalısınız.

PR niçin Gerekli Görülmektedir?

Buraya kadar her şeyi doğru yaptığınızı varsayalım. Peki sonrasında neler olacak? Hedef kitlenizi etkileyebilecek bir kampanyayı doğru platformda yayına çıkmak olacaktır. Böylece çıktığınız yayınla hedef kitlenizin ne kadar ilgileneceği üzerine bilgi edineceksiniz. Hizmetiniz veya ürününüz muhakkak tatmin edici içeriğe sahip olmalı ve karşı tarafta bir heyecan yaratmalıdır.

İşletmenizin doğru çalışmayla, uygun kişilere aktarılması, markanızın geleceğini oldukça etkilemektedir. PR çalışmaları, işletmeniz ile ilgili sizin bahsettiklerinizden daha fazlasını yapacaktır. Şunu bir kere aklımıza kazıyalım. Bir işletme kendi ürün veya hizmetini tanıtırken elbette kendinden olumlu bahsedecektir. Ancak bu olumlu yanların üçüncü kişiler tarafından bahsedilmesi için PR’a ihtiyaç vardır. PR, tam da bu noktada devreye girmektedir. Eğer markanız hakkında başkaları konuşsun istiyorsanız, PR zorunludur.

Eksiklerinizi belirlemek için PR çalışması büyük bir avantajdır. Çünkü kolayca eksiklerinizi görebilirsiniz. Hedef kitleniz elbette size neyi istemediğini belirten davranışlarda ve yorumlarda bulunacaktır. İletişim PR’ın çok büyük pastasını ele almaktadır. Gelen geri bildirimler sayesinde hem neyi daha iyi yaptığınızı hem de neyi daha iyi yapabilirsinizi analiz edebileceksiniz.

Başta da dediğimiz gibi. İster büyük ister küçük bir işletme olun fakat itibarınız için PR ciddi bir öneme sahiptir. Gündem ve şartlar her ne kadar değişse bile daima hedef kitleniz ile iletişim kurma talebiniz olacaktır. Süreçler değişir, aksiyonlar gelişir ancak doğru bir iletişim ve uzman kişilerce yapılan PR çalışması daima size meyvelerini verir. PR nedir? bizce bir işletmenin iletişim mekanizmasıdır. Peki sizce PR nedir? gelin yorum yapın ve yorumlarda buluşalım.

İlgili İçerikler