SEO Neden Önemlidir ve E-Ticaret Sitesine Katkısı Nelerdir?

SEO, birçok site için oldukça önemli olsa da, e-ticaret firmaları için daha büyük bir öneme sahiptir. E-ticaret sitelerinin özellikle önem vermesi gereken çalışmalardan biri de; SEO’dur. Rekabette öne çıkabilmek, Google ve benzeri arama motorları üzerinde organik arama trafiği yaratmak, ziyaretçilere karşı güvenilirlik sağlamak açısından, SEO çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SEO neden önemli?  SEO hakkında dikkat edilmesi gerekenlere yer vereceğiz..

- Reklam -

Organik Trafik Kaynağının Önemi Çok Büyüktür

SEO çalışmalarına yatırım yapmak, sitenizin canlanmasına katkı sağlayan en büyük etkenlerden biridir. Organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak demek; istenilenin üzerinde ziyaretçi çekmek demektir. Bundan dolayı, SEO’ya yeterli yatırım yapmak gerekir. Günümüzde rekabetin ne kadar yüksek olduğunu hepimiz çok iyi biliriz, bu yüzden üst sıralarda yer alabilmek için reklam bütçesine ihtiyaç duyarız. Gerekli SEO çalışmalarına sahip olursanız, herhangi bir reklam bütçesine de ihtiyacınız olmaz. Organik arama motorları üzerinden ziyaretçileri sitenize çekmiş olursunuz. Rekabetin artmış olduğu bu son dönemlerde, özellikle e-ticaret sitelerinin SEO’ya büyük ihtiyaç duyduğunu görebiliyoruz. Günlük ödenen reklam bütçelerinin, hafife alınmayacak kadar yüksek olduğunu belirtmek isteriz.

Satın Alma İşlemlerini Olumlu Yönde Etkiliyor

SEO çalışmalarını gerçekleştirdiğinizde; sitenizi ziyaret eden tüketicinin, ürünü almasına olumlu yönde etki sağlamış oluyor. Tüketici, satın almak istediği ürünü almadan önce o ürün hakkında fikir sahibi olmak ister ve ürün hakkında gerekli araştırmaları yapmaya koyulur. Araştırmalarını çeşitli yönde yapan tüketici, ürünün özelliklerini, ürüne ait olumlu yorumları ve buna benzer içeriklere ulaşmak için arama çalışmalarına başlar. SEO’su iyi olan bir altyapı, bu yönde arama yapan binlerce müşteriyi kendi sitesine çekmeyi başaracaktır. Reklam ücreti ödemeden, günlük on binlerce ziyaretçiye ulaşmak demektir. Günlük ödemiş olduğunuz reklam ücretlerinden sıkıldıysanız ve maliyetleri en aza indirmek istiyorsanız; SEO çalışmalarının mutlaka yapılması gerekiyor.

Güvenilirlik Konusunda Etkilidir

Gerçekleştireceğiniz SEO çalışmaları, kullanıcılara güven vermenize olanak tanır. Özellikle son yıllarda, ilk sıraya gelmek neredeyse imkansız bir hal aldı diyebiliriz. Google, çeşitli güncellemeler yaparak sürekli kendisini yeniliyor, bu yenilemeler ile üst sıralara gelmek daha da zor bir hale geliyor. Bu durum karşısında Google, gerçek içerik üreten sitelere daha çok önem vermeye başlamış oldu. Doğru içeriklere sahip olan sitelere öncelik verdiği için ilk sıralarda olmaları kaçınılmaz oluyor. Kullanıcılar yapmış oldukları aramalara ilişkin doğru sonuca ulaştıklarında, o site üzerinde daha çok zaman geçirmeye başlıyor ve ilgili site, kullanıcının güvenini de kazanmış oluyor.

- Reklam -

SEO Maliyet Oranı

SEO çalışmaları, sanıldığı kadar yüksek maliyete sahip değildir ve gerekli çalışmaları yapmak için bir SEO uzmanından yardım alabilirsiniz. Bu konuda ufak bir tecrübeye sahipseniz, kendiniz bile yapabilirsiniz. Yapılacak olan çalışmaların doğru bir şekilde yapılması, büyük katkı sağlayacaktır. Ancak, SEO’nun yanlış bir şekilde yapılmasının siteye büyük zararlar verebileceğini de unutmamak gerekir. Bu konuda tecrübeniz yoksa, işin uzmanına bırakmak en doğru karar olacaktır. Adwords ve benzeri reklam giderleriniz uzun vadede oldukça yüksek olacağından, SEO ile altyapıyı güçlendirmek sizin yararınıza olur.

SEO Uzun Vadeli Olarak Düşünülmeli

SEO hakkında doğru bilinen bazı gerçeklerin yanlış olduğunu söylemek isteriz. Bir defaya mahsus yapılan çalışmaların etkili ve kalıcı olabileceğini düşünmek; yapılan en büyük yanlışlardan biridir. SEO çalışmaları, sürekli olarak uygulanması gereken bir işlemdir. Bu işi yaparken uzun vadeli olarak düşünmek en karar olacaktır. Bugün yapılan bir çalışmadan, yarın sonuç almayı beklemeyin! Böyle bir şey zaten mümkün değildir. Eğer yapılan işlemler doğru bir şekilde yapıldıysa, uzun vadede çok güzel sonuçlar ortaya çıkaracaktır. ”Bugün ya da birkaç gün içerisinde sonuç vermeyecek ise; beklemenin bir anlamı yok.” Diyenlerden olmayın. Aylık 3000 TL Adwords reklamı ödeyen biri, 3 yıl içerisinde 108.000 TL gibi bir rakam ödemiş olacak ve bu miktar gerçekten azımsanacak bir rakam değil. Bu yüzden, SEO’nun önemi hakkında araştırmalarınızı çok iyi yapın.

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin