Derya Matraş, Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı oldu.

Derya Matraş, Facebook’un Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcılığı pozisyonuna atandı. Derya Matraş önceden Facebook Türkiye Ülke Direktörü olarak görevini sürdürmekteyken yaşanan son gelişmeler neticesinde artık Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’yi kapsayacak şekilde çalışmalarını sürdürecek.

- Reklam -

Bu yeni göreviyle, Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi platformların da bölge sorumlusu olacak. Facebook’un bahsi geçen bölgeler üzerindeki sosyal ve ekonomik gücünü yükseltmeye gayret gösterecek. Derya Matraş bu süreçle birlikte Türkiye direktörlüğü görevini de sürdürmeye devam edecek.

Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn, “Hızla büyüyen Orta Doğu, Afrika ve Türkiye bölgesi Facebook için önemli bir pazar konumunda. Kariyerinin büyük bir bölümünde gelişmekte olan pazarlara yönelik yönetim rolleri üstlenen Derya’nın engin deneyimi ve öncü ruhu, insanları bir araya getirme ve topluluk oluşturma misyonumuzu devam ettirirken bu eşsiz çeşitlilikteki bölgede daha fazla etki ve değer sağlamamıza da yardımcı olacak” dedi.

Facebook’ta almış olduğu yeni göreviyle alakalı heyecanını ifade eden Derya Matraş, “Büyük bir büyüme potansiyeline sahip bir ülke olarak Türkiye’nin Facebook için önemini her fırsatta tekrarlıyorum. Biz de bu bilinçle her yıl daha fazla çalışarak hem Türkiye’deki her boyuttan işletmeye büyümeleri ve yurt dışı pazarlara ulaşmaları için ihtiyaç duydukları dijital becerileri kazandırmayı, hem de insanlara önem verdikleri konularda topluluk kurmaları için ihtiyaç duydukları gücü sunmayı en büyük önceliğimiz haline getirdik. Bu yolda birçok başarıya imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Şimdi, yeni görevim ile birlikte bu zengin coğrafyadaki faaliyetlerimizden sorumlu olmak, insanların hayatlarına katkıda bulunmak, büyümek ve istihdam yaratmak için servislerimizi kullanan milyonlarca işletmeye destek olmak ve önceki deneyimlerimiz ışığında bölgede hem ekonomik, hem sosyal alanda yazılacak başarı öykülerinin bir parçası olmak için sabırsızlanıyorum.”

Derya Matraş Kimdir?

Üniversite’yi Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Matraş, Columbia Business School’da MBA yaptı. McKinsey & Company, Oliver Wyman gibi uluslararası şirketlerde görev aldı.  Matraş, Facebook’da görev almadan önce Eğlence, Eğitim ve Perakende Grubu’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Doğan Holding bünyesinde görev yapmaktaydı. Teknolojide Kadın Derneği’nin asil üyelerinden biri olan Matraş, Ekonomist ve Capital’in 2019 yılında yayınladığı “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” sıralamasında ilk 10’da ve Fortune Türkiye’nin “40 Yaş Altı 40” listesinde kendini gösterdi. Matraş, Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Kaliforniya Başkanlığı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyeliği görevlerine de devam etmektedir.

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin