TrendDünyanın En Değerli 500 Markası Belirlendi

Dünyanın En Değerli 500 Markası Belirlendi

2020 yılının en değerli 500 markası belirlendi. Brand Finance üzerinden yapılan açıklamaya göre, dünyanın en değerli markası Amazon oldu. Amazon’u takip eden ise teknoloji lideri Google takip etti. En değerli markalar sırasıyla aşağıda belirtilmiştir. İşte 500 marka üzerinden bazıları.

Dünyanın en değerli 500 markasını araştıran Brand Finance, yaptığı çalışmanın sonuçlarını kamuoyuna yayınladı. Marka değeri 220.8 milyar dolar olan Amazon, geçen yıla oranla değerini %17.5 yükseltmiş görünüyor. Amazon’un 2019 senesi marka değeri ise 188 milyar dolar olduğu da sonuçlar arasında.

Bir diğer şirket ise teknoloji lideri olan Google. Marka değeri 2020 yılında 160 milyar dolara ulaşan Google, önemli bir konuma gelmiş durumda. Geçtiğimiz yıl ise en değerli marka belirlemesinde ikinciliği Apple almıştı. Fakat Apple’ın 2020 yılı marka değeri 140.5 milyar dolar olarak belirlendi. Bu nedenle de Apple, şu an dünyanın en değerli üçüncü markası.

Yapılan araştırmayı incelediğimizde en değerli markalar arasında dördüncü olan ise 117 milyar dolarlık marka değeriyle Microsoft takip etti. Beşinci sırada da 94.5 milyar dolarlık marka değeriyle Samsung yer almakta. Aslında sıralamanın bu alanına baktığımızda heyecan veren bir gelişmenin olduğu söylenemez. Geçtiğimiz yıl da Samsung ve Microsoft aynı sonuçlara sahipti.

En değerli 500 marka listesine devam ettiğimizde, ICBC olarak tanınan Çin Endüstri ve Ticaret Bankası ise listenin 6. sırasında yer alıyor. Dünyanın en büyük bankalarından biri olan ICBC, geçen yıl 8.sırada yer almaktaydı. Fakat bu sene, marka değerini %1.2 artışla 80 milyar dolara çıkaran ICBC, bu değerlenme ile Facebook’un da önüne geçti. Geçen yıl ki sırasını koruyan Facebook ise, %4.1 değer kaybetmesine rağmen, 7. sırada konumunu koruyor. Wallmart ise 77.5 milyar dolarlık marka değerlemesi ile dünyanın en değerli 8. markası konumunda oldu.

Yapılan araştırma da dikkat çekenlerden biri ise, son zamanların popüler ve tanınmış otomobil üreticilerinden Tesla’nın marka değerini en çok arttıran şirket konumuna ulaşması. Tesla, 12 ayda %64.9 büyüme ile yükselişini sürdürüyor. Instagram ise %58 büyüme ile listeyi takip edenler arasında yer alıyor. Araştırmanın geneline bakıldığında Brand Finance, dünyanın en değerli markalarının çoğunluğunun ABD’den çıktığını gösteriyor. ABD’li markalar, 500 markanın 205’ini oluşturmakta. 70 marka ile Çin, listeyi takip ediyor.

Almanya, Birleşik Krallık, Güney Kore, Japonya ve Kanada’dan markaların bulunduğu listede ne yazık ki hiçbir Türk şirket bulunmuyor. Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili İçerikler