E-Ticaret Hosting Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli e-ticaret hosting seçimi, bir web sitesinin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Sadece web sitemin görünür olması bana yeter, daha fazlasına gerek yok gibi düşünceler tamamen yanlıştır. Hosting konusunda seçim yaparken, birçok detayı kontrol etmek kişinin yararına olacaktır. E-ticaret hosting seçimi neye göre yapılmalı? Hosting seçimini yaparken, sitenizin durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Mesela; web sitenizin çalışma hızı, sitenin güvenliği, günlük kesintilerin olmaması ve gelen trafiği kaldırabilmesi gibi durumlar en önemli detaylardır. E-ticaret hosting seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz, hosting neden bu kadar önemli, gelin detayları hep birlikte inceleyelim.

- Reklam -

E-Ticaret Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?

E-ticaret hosting seçimi nasıl olmalı denince; aklımıza, birden fazla seçenek geliyor. Bu seçim süreci içerisinde nelere dikkat edilmesi gerekiyor, hosting özellikleri nasıl olmalı gibi birçok detayı ele alacağız.

E-Ticaret Hosting Güvenlik Önlemlerinin Yeterli Olması

Hangi sektörde olursanız olun, kötü niyetli kişilerin bitmeyeceği aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bu tür kişilerin, birçok web sitesine saldırılarda bulunduğu herkes tarafından çok iyi bilinir. E-ticaret alanında hizmet veren kişilerin, bu saldırıdan daha çok etkilendiğini belirtmek gerek. Bu yüzden e-ticaret sitelerinin, hosting seçimi konusunda sık eleyip ince dokumaları gerekir. Sadece kendi güvenliğinizi değil, kullanıcılarınızın güvenliğini de tehlikeye atmış olursunuz. Bu sebeple sitenizin, güvenirliği yeterli derecede olan sunucular üzerinde barınması oldukça önemlidir. Sunucu satın almadan önce, güvenlik önlemleri hakkında kısa bir görüşme yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Sunucu Hızının Çok İyi Olması

Güvenlik sorunundan sonra, e-ticaret hosting seçimi konusunda üzerinde durulması gereken diğer en önemli detay ise; sunucuların hız kapasitesidir. Bir sunucunun; veri trafiğinin aktarım hızı ve cevap süresi oldukça önemlidir. Bu durum e-ticaret sitesinin açılma hızını olumlu yönde etkileyeceğinden, sunucuların yeterli hızda olması gerekir. Google, yavaş siteleri pek sevmez! Bu yüzden arama sıralamalardan düşmeniz de kaçınılmaz olur. En önemlisi ise; sitenize gelen ziyaretçilerin sabırsız olması, size müşteri kaybettirecektir. Yapılan araştırmalar sonucunda, bir kullanıcının ortalama bekleme süresinin; 3-5 saniye olduğu belirlenmiş olup, bu süre zarfında açılmayan siteleri beklemeden terk ettikleri gözlenmiştir. Müşteri kaybetmemek ve arama motorları üzerinde iyi izlenim bırakmak için hızlı sunucuları tercih etmeniz gerekecek.

- Reklam -

Bant Genişliği Ve Yapılandırılabilir Olması

E-ticaret sitesi için hosting denince aklımıza ilk gelen diğer bir detay ise; sunucunuzun size sağlamış olduğu bant genişliğidir. Peki, bant genişliği nedir? Almış olduğunuz, hosting hizmetinize ait veri trafiği, farklı bir değişle; ziyaretçilerin web sitenize girişlerde kullanmış oldukları toplam indirme miktarı diyebiliriz. Bant genişliğinin limitli olması; yılbaşı ve özel indirim günlerinde, sitenizde ziyaretçi yoğunluğu yaşanacağından dolayı; limitin dolması, sitenizin çökmesine neden olur. İşe ilk başladığınız dönemlerde yüksek bant genişliğine sahip bir hosting almanıza gerek yok. Ancak, ileriki dönemlerde bu limiti arttırmanız gerekecektir. Sunucu seçimi esnasında, bu konu hakkında gerekli incelemeleri çok iyi yapmanız gerekir. Paketlerin bant genişliğinin yapılandırılabilir olup olmadığına dikkat edin.

Düzenli Yedeklemenin Yapılması

Sitenizin güncel bir yedeğinin olması, her şeyden daha önemlidir. Bir saldırı anında verilerinizi kaybedebilir ya da farklı bir sorundan dolayı yedekten geri dönüş yapmanız gerekebilir. Çalışmak istediğiniz hosting firmasının, hangi sıklıkla yedek aldığını çok iyi öğrenmelisiniz. Bazı firmalar yedek almadığını, sizin almanız gerektiğini söyler ancak siz de haklı olarak her zaman yedek alamayabilirsiniz. Eğer yedeğiniz olmazsa, ufak bir sorunda birçok verinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden son yedekten dönmek istediğinizde, size yeterli hizmeti sunabilecek; hosting firmalarından birini tercih etmeniz gerekecektir. Hangi aralıklar ile yedek tuttuklarını sorup öğrenebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz; hosting firmanız, her ne kadar yedek alıyor olsa da, sizin de belirli aralıklarla yedeğinizi almanız yönündedir.

Benzer İçerikler

Bizi takip et!

Instagram'da takip edin