TrendTurkcell Yapay Zeka İlkelerini Paylaştı

Turkcell Yapay Zeka İlkelerini Paylaştı

Turkcell gelecek dönemde teknolojinin odak noktası olacağı tahmin edilen yapay zeka çalışmalarında uygulayacağı yedi ilkeyi belirtti. Turkcell yapay zeka alanında çalışmalarını hızlandırmaya başladı.

Türkiye, teknoloji endüstrisinde gelecekte fazlasıyla bahsedilecek olan yapay zeka alanında kritik bir sürece tanık oldu. Turkcell yayımladığı yedi maddelik Yapay Zeka İlkeleri ile iş süreçlerinde de kullandığı ve geliştireceği teknolojilerin kurallara uygun ve sorumluluk bilincinde kullanacağına dair taahhütlerini açıkladı. Türkiye’de bir ilk olan bu adım, Turkcell’i uluslararası büyük şirketler arasında da öncülerden biri haline getirdi.

Turkcell’in İstanbul  Genel  Merkez binasında düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan Yapay Zeka İlkeleri “Çevre ve İnsan Odaklıyız”, “Profesyonel Olarak Sorumluyuz”, “Veri Gizliliğini Gözetiriz”, “Şeffafız”, “Güvenliği Esas Alırız” “Adil Davranırız”, “Daha İyi Bir Gelecek için Paylaşır ve İş Birliği Yaparız” başlıklarını taşıyan yedi maddeden oluşuyor. Yeni ürün ve teknolojilere bağlı olarak ilkelerin geliştirebileceğini ve kazanılan tecrübelerin insanlık yararına katkı sunacak şekilde kullanılacağını ifade etti.

Turkcell ilkelerini yapay zeka ile seslendirdi

Pazarlama Sorumlusu Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Genel Müdür Yardımcısı olan Serkan Öztürk ve Yeni Teknolojiler Hukuku Yöneticisi Gökçe Çobansoy Hızel’in bir araya geldiği toplantıda Turkcell’in tasarladığı yapay zeka uygulamalarının örnekleri üzerinde duruldu. Turkcell, ilkelerini tüm Türkiye’ye ve dünyaya yapay zeka uygulaması ile paylaşan ilk operatör oldu.

Toplantıdaki kişiler, Turkcell’in yapay zeka ile sunduğu, ekrana gülümseme oranına göre fidan dikilmesini sağlayan ‘’Gülümse Yeşert’’ projesini de izlenimledi. Ayrıca toplantının başında ve sonunda yapay zeka teknolojisi ile yüz ifadelerinden duygu analizi çalışması gerçekleştirildi. Duygu analizi ile toplantının başında ve sonunda katılan kişilerin mutluluk oranları değerlendirilerek katılımcılarla paylaşıldı.

Turkcell Yapay Zeka Alanında Hukuk ve Regülasyon ekibi uluslararası zeminde çalışmalarını sürdürüyor.

Dünyada bir çok alanda değişimler yapacağı düşünülen yapay zeka, tüketicilerin davranışlarını gözlemleyerek ihtiyaçları henüz ortaya çıkmadan gidermek, sistemsel aksaklıkları önceden engellemek, kesintisiz fiziksel güç gerektiren işleri sorunsuz tamamlamak gibi daha önce görülmemiş işlevler sunuyor. Olumlu özelliklerinin yanında kitlesel iş kaybı, kişisel veri güvenliği ve makinelerin tehdit unsuru olması gibi bir takım endişeleride beraberinde getiriyor.

Bir taraftan bu endişelerle mücadele eden Turkcell hukuk ve regülasyon ekibi  diğer taraftan da yapay zekanın olumlu etkilerini arttırmak adına UNICEF, WEF (Dünya Ekonomik Forumu), IEEE (Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisliği) gibi küresel organizasyonlarla çalışmalar gerçekleştirmektedir.Turkcell’in katkı sunduğu çalışmalar arasında çocuk hakları ve yapay zekaya ilişkin küresel ilkeler, yüz tanıma sistemlerinin sorumlu kullanımı ile duyguları işleyen yapay zeka sistemlerinde etik standartların belirlenmesi gibi çalışmalar bulunuyor. Kişisel Veri Koruma Kanunu’na göre özveriyle analiz eden Turkcell, bu alanı gelişmeye açık bir faktör olarak görüyor.

Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş: “Yapay zeka bir çocuk, ona iyiliği öğreteceğiz”

Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş yapay zekanın, verdiğiniz kadar bilgiyi öğrenen bir çocuk gibi düşünülmesi gerektiğini belirterek “Turkcell olarak ona iyiliği, insanlığa faydalı şeyleri öğreteceğimize dair söz veriyoruz. Yapay zeka alanında alınacak çok yol var ve köklü değişimler göreceğiz. Her değişim gibi bu da insanları biraz endişelendiriyor. Ama biz çeyrek asrı geride bırakmış, birikimli bir şirketiz. Yapay zekanın da hem müşterilerimize hem tüm dünyaya iyilik getirmesi için, açıkladığımız ilkelerden sapmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Serkan Öztürk: “Dilimizden anlayan yapay zeka geliştirmek önemli”

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk sunumunda yurtdışında geliştirilmiş bir yapay zeka ile Turkcell’in yapay zekasının okunduğu bir kayıt dinletti. Turkcell’in yapmış olduğu yapay zekanın metni daha iyi okuduğunu gözlemleyen Öztürk ‘’Bu teknolojiler olabildiğince yerli ve milli olmalı çünkü yapay zekanın Türkçeyi ve ihtiyaçlarımızı anlaması, kültürel dokunuşlara hakim olması lazım. Yakında tanıtacağımız Yaani Sesli Asistan’ın da farkı Türkçe düşünüp Türkçeyle beraber gelişmesi olacak” dedi.

“En çok döneri tanıtmakta zorlandık”

Gerçekleştirilen toplantıda, Turkcell’in çalışanları yemek alırken yapay zekanın kullanımı üzerine bir video da katılımcılara sunuldu. Çalışanların yemek seçiminden ödeme sürecine kadar her anın yapay zeka ile işlendiği bu süreçle ilgili olarak Öztürk farklı deneyimler paylaştı: “Yapay zekayı bu işlem için eğittik. Bu eğitim sırasında en çok 1 porsiyon döner ile 1,5 porsiyon döneri ayırt etmekte zorlandı. Çünkü lavaşın üstündeki et miktarını algılaması vakit aldı. Aynı şekilde pilav üstü kuru fasulye de galiba yapay zekanın kafasını biraz karıştırdı. Somon ve tavuğu birbirinden ayırt etme süreci de uğraştırdı.”

Turkcell’in Hazırladığı Yapay Zeka İlkeleri

Profesyonel Olarak Sorumluyuz

Turkcell yapay zeka üretimlerimizin topluma yararını amaçlıyoruz. Üretilen ve geliştirilen teknolojiden kimin sorumlu olduğunu belirtiriz. Yapay zekanın insan kontrolünde olmasına ve ilgili kişilerin geri bildirimine açık olmasına önem veririz.

Güvenliği Esas Alırız

Turkcell yapay zeka çözümlerimizin kötüye kullanılmasını ortadan kaldırmayı amaçlayarak, uyguladığımız güvenlik testlerinde problem olacak sorunları öncelikli ele alırız.

Şeffafız

Teknolojilerimizin, ölçütlerimizin ve süreçlerimizin ortaya çıkaracağı problemleri tahmin edebilir, açıklanabilir olmasını amaçlarız.

Veri Gizliliğini Gözetiriz

Kişisel verilerin korunması için zorunlu önlemleri alırız. Turkcell, kişisel verilerin işlenmesi konusunda Gizlilik Politikası’na uymaktadır.

Adil Davranırız

Kayırma yapmadan; eşitlik ilkesi gözetilerek bütünleyici şekilde hareket ederiz.

Çevre ve İnsan Odaklıyız

Yapay zeka üretimlerimizi insan onuruna, temel hak ve özgürlüklere saygı çerçevesinde, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sunarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi amaçlıyoruz.

Daha İyi Bir Gelecek için Paylaşır ve İş Birliği Yaparız

Daha iyi bir gelecek sunmak amacıyla Turkcell yapay zeka teknolojileri ile ilgili deneyimlerimizi paylaşır, yapılacak iş birlikleri için heyecan duyarız.

İlgili İçerikler